Achát, nezdolný, silný a krásny

Ľudské vlastnosti zvykneme prirovnávať najmä k zvieratám – múdry ako sova, prefíkaný ako líška … Pre najsilnejšiu vlastnosť – pevnosť, však načierame inde – pevný ako skala. Samozrejme, keď toto prirovnanie vznikalo, nešlo o konkrétnu horninu či drahokam. A hoci zdrojom tohto prirovnania nie je achát, treba povedať, že by si to zaslúžil. Achát – krásny a na pohľad krehký, no pritom mimoriadne tvrdý, odolný a nezdolný kameň, rozhodne vzbudzuje úctu a rešpekt. Úctu a rešpekt kvôli svojmu dávnemu pôvodu, rozmanitej, no neopakovateľnej kráse a kvôli svojim vlastnostiam, pre ktoré ho ľudia používali ako pred viac ako 3000 rokmi, tak i dnes. Popri využití v priemysle – rozhodujúcou vlastnosťou pre toto využitie je jeho tvrdosť a odolnosť – nový život achátu prináša najmä využitie jeho krásy a vlastností vplývajúcich na ľudský organizmus.

metaformi_design_jewelry_adamantine_necklace_agate_03

Už starí Egypťania používali achát na výrobu pečatných kameňov a nádob na varenie. Nezastúpiteľné miesto si však vyslúžil a udržal vďaka svojim liečivým vlastnostiam. V starom Egypte sa z neho vyrábali talizmany na ochranu už pred troma tisíckami rokov. Dodnes sa mu pripisujú mnohé dôležité vlastnosti – pomáha pri harmonizácii osobnosti, zlepšuje sústredenie a analytické rozpoloženie mysle, verí sa tiež, že má vplyv na uvoľňovanie stresu, duševnej nerovnováhy a vplýva na posilnenie odvahy a dôvery, pomáha telu uvoľňovať toxíny a budovať imunitný systém. Traduje sa, že pokiaľ ho nosíte na srdci, dokáže liečiť citovú nevyrovnanosť brániacu prijímať lásku. Aj v mágii sa používal ako sila prinášajúca čistotu a lásku.

metaformi_design_jewelry_adamantine_necklace_agate_04

Už od dávnoveku ľudia verili v jeho vplyv na ľudské zdravie. Achát posilňuje rozmnožovacie orgány u mužov aj u žien, chráni a pomáha pri pôrode. Všeobecne zmierňuje horúčky a infekčné ochorenia. Utišuje všetky typy bolesti, pomáha pri alergiách a kožných problémoch. Lieči nespavosť a prináša príjemné sny. Niektoré zdroje ho odporúčajú ako kameň pre ľudí chorých na rakovinu. Tento kameň je obzvlášť užitočný pre ľudí narodených v astrologických znameniach Škorpión a Býk.

Achát je polodrahokam – odroda chalcedónu (kremeňa). Vznikal pri sopečnej činnosti – po vychladnutí lávy vznikli bubliny od unikajúcich plynov. V nich sa postupne vyvárali ovály, ktoré nazývame geódy. V tých, ktoré nemali vnútro vyplnené masou, sa vytvorili drobné kryštály. Preto má achát mnoho podôb i farieb. Metaformi vo svojich šperkoch využíva jeho najčistejšiu – bielu podobu.

metaformi_design_jewelry_adamantine_necklace_agate3

Acháty sa vyskytujú prakticky na celom svete – v Brazílii, Indii, Maroku, Afrike, Európe, USA,  Českej republike a na viacerých miestach na Slovensku. Biely achát, ktorý sme použili na výrobu nového šperku – Adamantine necklace agate – pochádza z Madagaskaru.

A keď ku kráse a pevnosti pridáme aj fakt, že nosenie šperkov z tohto polodrahokamu na tele má nielen estetické, ale podľa mnohých zdrojov aj spomínané duchovné či ozdravné účinky, teší nás, že na nový šperk sme použili práve achát. Veríme, že jeho nosenie vám prinesie nielen pokojný spánok a dobré sny, ale aj aj krásne prebudenia a úspešné dni. A aby vám vydržal krásny a účinný, nezabudnite, že aj on si vyžaduje starostlivosť. Raz za mesiac ho vyčistite pod tečúcou vodou. Energiu mu doplníte nabitím na priamom slnku.

metaformi_design_jewelry_adamantine_necklace_agate2