fbpx Skip to content

Akvamarín

Zloženie

Akvamarín je drahokamová odroda minerálu nazývaného beryl. Jeho sfarbenie je do modrozelených až svetlo modrých tónov. Modrú farbu minerálu spôsobuje prímes železa. Akvamaríny majú často schopnosť dichroismu – rozkladať svetlo – pod rôznymi uhlami menia intenzitu jeho farby.

Pôvod

Akvamarín vznikol spojením slov aqua marina, teda morská voda a to na základe jeho krásnej farby. V starovekých legendách je spájaný s bohyňou mora Amfitrítou, ktorá sa podľa povesti zrodila z morskej peny. Má ochraňovať pred nástrahami nebezpečného mora, prináša šťastie námorníkom a moreplavcom. V Rímskej ríši spájali tento drahokam so vzťahmi – s vytrvalosťou lásky. Egypťania a Sumeri verili, že prináša štastie a večnú mladosť.

Významné náleziská akvamarínu sú napríklad USA, Mexiko, Brazília, Madagaskar, Zimbabwe či Pakistan.

Duševné účinky, Ezoterika

Akvamarín je kameň pokoja a harmónie. Očisťuje mysel i srdce, potláča stres a strach, prináša nádej a odvahu do života. Ak hľadáte vnútorný pokoj a psychickú vyrovnanosť, siahnite po tomto nádhernom modrozelenom polodrahokame. Je vhodný i na meditáciu, umocňuje intuíciu a hlboké uvoľnenie. Akvamarín nám pomáha udržať si v živote lásku, štastie a večnú mladosť – ako tomu verili už v starovekých kultúrach. Posilňuje myslenie a intelekt.

Liečebné využitie

Akvamarín lieči horné dýchacie cesty, pľúca, hlasivky, zmierňuje kašeľ a astmu. Pomáha pri žalúdočných a pečeňových problémoch i problémoch so štítnou žľazou – vyrovnáva funkciu hormónov. Taktiež zlepšuje alergické prejavy a kožné choroby.

Akvamarín je vhodný najmä pre astrologické znamenia – Vodnár, Ryby, Váhy, Blíženci a Lev.