fbpx Skip to content

Avanturín

Zloženie

Avanturín je odroda kremeňa s inklúziami, ktoré mu dodávajú krásnu farbu a iskrivý trblietavý vzhľad. Mikroskopom, niekedy aj voľným okom, je možné v kameni pozorovať inklúzie  fragmenty sľudy alebo fuchsitu. Avanturín môže mať popri najčastejšej zelenej aj mnohé ďalšie farby – napríklad modrú, žltú, oranžovú, ružovú, hnedú či červenkavú.

Pôvod

Názov Avanturín, odvodený od talianskeho slova a ventura – náhodou – vznikol v 18. storočí pri práci benátskych sklárov náhodným vysypaním medených pilín do horúceho skla. Výsledok – trblietavé zelené sklo – bol pozitívnym prekvapením. Neskôr tento názov pripadol aj polodrahokamu podobného vzhľadu. Avanturín sa ťaží v Španielsku, na Sibíri, v Tibete, v Indii a v Brazílii.

Duševné účinky, Ezoterika

Podľa mnohých zdrojov je aventurín najsilnejším kryštálom pozitívne ovplyvňujúcim šťastie a úspechy v oblasti financií, vplývajúcim na náhodu – napríklad pri hazarde, či dokonca kameňom lásky. Zelený avanturín má silné spojenie so Zemou a poskytuje lepšie pochopenie a ocenenie prírody a jej upokojujúcich vibrácií na myseľ a telo. Jeho pôsobenie by malo znižovať geopatogénne účinky na organizmus, preto je aj ochrancom domova. Nosenie aventurínu napomáha podľa viacerých zdrojov absorbovať elektromagnetický smog, chrániť pred látkami znečisťujúcimi životné prostredie.

Liečebné využitie

Pomáha pri chorobách srdca, posilňuje úroveň krvného tlaku, upravuje činnosť štítnej žľazy, znižuje migrény. Prinavracia rovnováhu všetkým metabolickým funkciám človeka, má protizápalové účinky na kĺby, šľachy, svaly i pokožku. Pozitívny má vplývať aj na rast skoro narodených detí.