Kolekcia Split prináša nové materiály.

Novej kolekcii Split dominujú dve nové farby v podobe drahých kameňov jadeitu a tigrieho oka.

Zelená je farbou života. Fyziologicky vyvoláva dojem pokoja, vyvažuje emócie a pozitívne vplýva na mozgovú činnosť a zrak. Ľudské oko si najviac odpočinie práve pri pozeraní na zelenú farbu. Je farbou prírody, vďaka čomu je vnímaná ako veľmi pozitívna a optimistická. Predstavuje aj farbu nádeje, obnovy a vitality. 

V Split kolekcii je prítomná vďaka kameňu, s ktorým som pracovala po prvýkrát. Je ním zelený jadeit. Minerál, ktorý vzniká v metamorfovaných horninách za vysokého tlaku. Jeho náleziská sa vyskytujú napríklad v Rusku, Španielsku, Grécku, Taliansku či Švajčiarsku. Na Slovensku sa vyskytuje v Slovenskom rudohorí. 

metaformi_design_jewelry_split_04.jpg

Jadeit je známy už z čias neolitu. Pre jeho symbolickú funkciu bol veľmi cenený v starej Číne. Vyrábali sa z neho rôzne rituálne predmety, nádoby, amulety, ozdoby zbraní a šperky. Tie boli obľúbené najmä v medzivojnovom období. Jadeit našiel uplatnenie aj v secesnom šperkárstve. Nakoľko jeho spracovanie pomerne náročné, v súčasnosti sa používa prevažne pri výrobe drobných šperkov.

V orientálnych zemiach je jadeit vnímaný ako symbol čistoty a vyrovnanosti. Podporuje emocionálny rast a kľudný spánok. 

metaformi_design_jewelry_split_02.jpg

Druhý materiál, ktorý sa po prvý raz ocitol v mojich rukách, je kameň zvaný Tigrie oko.

Tigrie oko je odroda kremeňa zlatožltej farby, so žltohnedými žilkami. Pri jeho vzniku sú v pôvodnom mineráli krokydolitové vlákna nahradené polopriehľadným chalcedónom alebo hydroxidmi železa. Príznačný je pre neho lesk a efekt mačacieho oka, ktorý vzniká odrazom svetla na jednotlivých vláknach.

Tento kameň pochádza hlavne z Juhoafrickej republiky a ťaží sa už od roku 1876. Ďalšie náleziská sú v Číne, Indii, Barme, Západnej Austrálii a v Kalifornii. Pôvodne bolo tigrie oko veľmi oceňované a vsádzalo sa do zlata. 

Podobne ako jadeit, našiel svoje uplatnenie v šperkárstve. Často je označovaný ako ochranný kameň, ktorý sa tradične nosil ako talizman proti zlým myšlienkam. Svojej majiteľke má ukazovať, ako správne používať silu. 

Sila a výraz sa odrážajú aj v samotnom dizajne mojich šperkov. Split kolekcia pôsobí na prvý pohľad jemne, no zároveň je svojrázna, prezentuje ženskú silu a ‘názor’.

metaformi_design_jewelry_split_01