fbpx Skip to content

Olivín

Zloženie

Olivín, známy tiež pod názvom peridot, je drahokamová odroda minerálu zvaného forsterit. Jeho farba sa pohybuje od zelenej po zlatistozelenú. Peridot získava svoju charakteristickú zelenú farbu z prímesí železa. Je to jediný drahokam, ktorý sa vytvára vo vnútri Zeme a je neskôr vynesený na povrch vulkanickou aktivitou.

Pôvod

Názov olivín je odvodený od jeho farby, ktorá pripomína farbu olivových plodov. Názov peridot má pôvod v arabskom slove “faridat” – drahokam a gréckom “peridona” – dávajúci bohatstvo. Tento kameň bol obľúbený v starovekom Egypte, kde bol nazývaný “drahokam slnka”. Egypťania verili, že peridot ochraňuje pred nebezpečenstvami noci a tiež, že prináša bohatstvo a zdravie. Bol tiež spojený s rímskym bohom lásky, Merkúriom, a verilo sa, že prináša lásku a harmonické vzťahy.

Významné náleziská peridotu sú Egypt, Brazília, Pakistan, Myanmar, Čína a Spojené štáty.

Duševné účinky, Ezoterika

Olivín je považovaný za kameň harmónie a obnovy. Pomáha zbaviť sa negatívnych emocionálnych vzorcov a prináša čistotu mysle. Tento kameň podporuje intuíciu a posilňuje dôveru vo vlastné schopnosti. Pomáha prekonať strach a depresiu, a zároveň podnecuje radostný a energický postoj k životu.

Olivín, respektíve peridot je tiež považovaný za kameň hojnosti a prosperity. Verí sa, že pritiahne finančné bohatstvo a materiálny blahobyt. Tento kameň podporuje sebavedomie a podnikavosť, čo môže viesť k úspechu vo finančných záležitostiach.

Liečebné využitie

Olivín je často používaný na liečenie tráviacich problémov a zlepšenie metabolizmu. Tento kameň podporuje detoxikáciu tela a pomáha odstraňovať nahromadené toxíny. Olivín tiež zmiernuje stres a napätie a pomáha pri liečbe nervového vyčerpania.

Astrologické znamenia, pre ktoré je olivín vhodný, zahŕňajú Leva, Panny a Strelca.