fbpx

Doprava nad 150 EUR na SK a ČR zadarmo

dní
hodín
minút
sekúnd

Rozhovor s dizajnérkou značky METAFORMI, Tatianou Lesajovou.

Projekt METAFORMI vznikol v roku 2016 a dnes patrí medzi etablované značky na slovenskom a českom trhu. Za značkou stojí Tatiana Lesajová, dizajnérka a absolventka Fakulty architektúry v Bratislave. V dnešnom rozhovore sme sa jej pýtali ako vyzerala jej cesta za tvorbou šperku a čím sa necháva inšpirovať.

Čo ťa priviedlo k tvorbe šperku? Kedy vznikol tvoj prvý šperk?

K šperku ma v prvom rade doviedol materiál – mramor. Stretávala som sa s ním pri rôznych projektoch v rámci práce v architektonickom ateliéri NOIZ. Pracovali sme s kameňom veľkej mierky, no už vtedy som obdivovala jeho neopakovateľnosť i v najmenšom fragmente. Štruktúry prírodného materiálu robia každý jeho kúsok jedinečný a ja som chcela tento potenciál akosi využiť. 

K tvorbe šperkov som sa dostala presne po ukončení STU v Bratislave, kde som študovala produktový a interiérový dizajn. Po odchode školy som pravdepodobne pocítila „deficit“ kreatívnej sebarealizácie a vytvorila si – vtedy zatiaľ sama pre seba – prvý šperk. A tak to začalo.

Časť štúdia si prežila v Lisabone, ako ťa ovplyvnilo toto obdobie?

Keď som študovala v Lisabone, ešte som netušila, že čoskoro začnem vyrábať šperky. Tam som sa zaoberala produktovým dizajnom, konkrétne som v rámci školského zadania navrhovala kuchynské nože pre veľkého portugalského výrobcu. V škole sa mi však podarilo dotknúť sa priamo materiálu – pracovali sme v drevárskej dielni a tiež robili keramiku. Kameň som si vyskúšala až neskôr doma a „sadli sme si“ najviac.

Ako vznikol názov Metaformi? 

Názov Metaformi je odvodený od procesu vzniku mramoru, premeny hornín – metamorfózy – „meta“ a jeho formovania do nových tvarov, respektíve foriem – „formi“.

Popíš nám tvoj prvý šperk, ktorý si vyrobila.

Bol to veľký kamenný kruh s mosadznou časťou, ktorý sa vlastne stal súčasťou mojej prvej kolekcie z bieleho a čierneho mramoru.

Koľko hodín ti trvá vyrobiť jeden produkt z mramoru?

To závisí od konkrétneho typu. Veľmi náročné sú napríklad náušnice, pretože sú malé, zle sa s nimi manipuluje, a vyžadujú viac “postupov”.

Čím sa inšpiruješ pri tvorbe dizajnu?

Mám rada jednoduchosť. V prvej kolekcii sa jedninýkrát objavili šperky, ktoré boli vyrobené z dvoch druhov mramoru. Neskôr som pracovala vždy len s jedným kusom kameňa. Snažila som sa, aby boli šperky kompaktné a jednoduché a nechali čo najviac vyniknúť krásny materiál. Od začiatku som sa formálne opierala o základné geometrické tvary. Veľká časť inšpirácie však nepochádza len z formy, no je aj ideová. V posledných kolekciách som úplne opustila koncept kompaktného šperku a jedného kameňa ako nositeľného objektu. Mala som chuť na zmenu a vytvorila kolekcie, kde  po prvýkrát nie sú kamene pevne uchytené a nevytvárajú jeden dominantný objekt – naopak je ich na jednom šperku viac, sú voľné a neustále sa pohybujú.

Ktorá je tvoja najobľúbenejšia kolekcia?

Moja najobľúbenejšia kolekcia je vždy tá aktuálna. Najradšej nosím šperky vo fáze “testovania”. Vtedy mám z nich tú úprimnú radosť, pretože sú nové, neopozerané :).

Pozrite si výber z našich šperkov.

TOP
Obľúbené
KOŠÍK 0
RECENTLY VIEWED 0
Added to wishlist!