K obľúbeným kúskom oblečenia z kože, ľanu, či hodvábu by sme mali pristupovať so špeciálnou starostlivosťou. Podobne je to aj so šperkami. Každý materiál si vyžaduje iný prístup. Prečítajte si pár jednoduchých tipov ako predĺžiť ich životnosť.

Mosadz
Mosadz tvorí základný materiál viacerých šperkov METAFORMI. Je to prírodný materiál (zliatina medi a zinku), ktorého povrch sa časom mení. Patina je tiež jeho súčasťou, no ak preferujete mať svoje šperky lesklé, je dobré ich pravidelne čistiť a leštiť. Umyť ich môžete jemným mydlom a teplou vodou a vyleštiť suchou mäkkou handričkou, napríklad tou, ktorú dostanete pri kúpe šperku METAFORMI. Túto handričku je možné používať i na suché leštenie – je napustená čistiacim prostriedkom. Ak chcete aby lesk šperkov vydržal čo najdlhšie, je dobré ich skladovať na suchom mieste, napríklad v šperkovnici. Pre výraznejšie zájdené mosadzné povrchy použite špeciálny leštiaci prípravok na mosadz. Takýto prípravok sa však nemôže dostať do priameho styku s kameňom – najmä mramorom na šperkoch, ktorého povrch by mohol poškodiť.

Striebro
Podobne ako mosadz, ani striebro nie je vhodné ponechávať vystavené vlhkosti a vzduchu. Takéto prostredie môže spôsobiť jeho oxidáciu, tj. sčernanie. Je to prirodzená reakcia materiálu, ktorej sa dá ľahko predísť pravidelnou údržbou. Ideálnym prípravkom pre starostlivosť je handrička napustená čistiacim prostriedkom na striebro, prípadne leštič striebra, prípravok, ktorý bežne nájdete v drogériách.

Pozlátené šperky
Pozlátené šperky pochopiteľne majú svoju životnosť. Ak chceme pozlátenie zachovať čo najdlhšie, je potrebné sa riadiť zopár základnými pravidlami. Vo všeobecnosti pri šperkoch platí, no pri pozlátených obzvlášť, že pri kúpaní, športe, či inej fyzickej práci, je dobré ich odložiť na bezpečné miesto. Pot totiž spôsobuje oxidáciu povrchu kovu. Šperkom neprospieva ani chlórovaná, termálna a morská voda. Je potrebné, aby neprichádzali do styku s chemickými látkami, čistiacimi prostriedkami a kozmetickými prípravkami, ktoré by mohli šperk znehodnotiť. Na toto netreba zabúdať napríklad pri aplikovaní parfému, ktorý vrstvu pozlátenia ničí.

Nosenie šperkov nám má primárne spôsobovať radosť a nie starosť. Netreba sa o ne priveľmi stráchať, avšak dodržiavaním týchto pravidiel môžeme predísť ich predčasnému znehodnoteniu. Moja rada na záver, šperky je ideálne si nasadiť pred odchodom z domu a po návrate ich vrátiť na svoje miesto.
Pozrite si výber z našich šperkov.