fbpx

Doprava nad 150 EUR na SK a ČR zadarmo

dní
hodín
minút
sekúnd

STAROSTLIVOSŤ O ŠPERKY

Väčšina našich šperkov je vyrobená z rýdzeho strieba, pozlátená 24k zlatom a niektoré šperky sú vyrobené zo surovej mosadze.
Tu je zopár tipov, ako sa o jednotlivé materiály správňe starať.

Striebro

Striebro nie je vhodné ponechávať vystavené vlhkosti a vzduchu. Takéto prostredie môže spôsobiť jeho oxidáciu, tj. sčernanie. Je to prirodzená reakcia materiálu, ktorej sa dá ľahko predísť pravidelnou údržbou. Ideálnym prípravkom pre starostlivosť je handrička napustená čistiacim prostriedkom na striebro, prípadne pasty alebo roztoky na čistenie striebra, ktoré sú dostupné v drogériách.

Pozlátené šperky

Pozlátené šperky pochopiteľne majú svoju životnosť. Ak chceme pozlátenie zachovať čo najdlhšie, je potrebné sa riadiť zopár základnými pravidlami. Vo všeobecnosti pri šperkoch platí, no pri pozlátených obzvlášť, že pri kúpaní, športe, či inej fyzickej práci, je dobré ich odložiť na bezpečné miesto. Pot totiž spôsobuje oxidáciu povrchu kovu. Šperkom neprospieva ani chlórovaná, termálna a morská voda. Je potrebné, aby neprichádzali do styku s chemickými látkami, čistiacimi prostriedkami a kozmetickými prípravkami, ktoré by mohli šperk znehodnotiť. Na toto netreba zabúdať napríklad pri aplikovaní parfému, ktorý vrstvu pozlátenia ničí.

Mosadz

Mosadz je prírodný materiál (zliatina medi a zinku), ktorého povrch sa časom mení. Patina je tiež jeho súčasťou, no ak preferujete mať svoje šperky lesklé, je dobré ich pravidelne čistiť a leštiť. Umyť ich môžete jemným mydlom a teplou vodou a vyleštiť suchou mäkkou handričkou. Pre výraznejšie zájdené mosadzné povrchy použite špeciálny leštiaci prípravok na mosadz. Takýto prípravok sa však nemôže dostať do priameho styku s kameňom – najmä mramorom na šperkoch, ktorého povrch by mohol poškodiť. Všetky šperky je dobré po nosení jemne očistiť a odložiť na suché miesto, ideálne do šperkovnice. Na jemné čistenie môžete použiť handričku, ktorú dostanete pri kúpe šperku METAFORMI. Táto handrička je napustená čistiacim prostriedkom – čo pomáha zabraňovať oxidácii šperkov. Pri pozlátených šperkoch buďte však opatrní, čistite ich veľmi jemne, aby ste nezničili vrstvu pozlátenia. prajem príjemný deň

TOP
Obľúbené
KOŠÍK 0
RECENTLY VIEWED 0