fbpx

Doprava nad 150 EUR na SK a ČR zadarmo

dní
hodín
minút
sekúnd

Naše obľúbené šperkárky a dizajnérky o svojej tvorbe

Spája ich vlastné podnikanie a kreatívna energia, ktorú pretavujú do formy šperku a dizajnu. Ten následne zdobí ženy, ich zákazníčky, ktoré ním oslavujú svoju ženskosť a dosiahnuté úspechy. Prečítajte si rozhovor so slovenskými šperkárkami/dizajnérkami: Kay Konečnou, Cinou Marcinkovou a Petrou Arbetovou, ktorý vznikol pri príležitosti Dňa žien. Svoj pohľad na tvorbu šperku pripája i dizajnérka Metaformi – Tatiana Lesajová.

 

Tatiana Lesajová – Metaformi

metaformi_sperky_dizajn_blog_12

Čo pre teba predstavujú šperky?

Dokonalosť – prinášajú nám radosť a krásu a zároveň z môjho pohľadu dizajnéra, sú tiež potešením – viem si ich sama vymyslieť a zároveň vyrobiť. Preto od nápadu k realizácii to vôbec netrvá až tak veľmi dlho ako pri iných “produktoch” a radosť je o to intenzívnejšia. 

Ako ťa ovlpyvnila práca so šperkom v tvojom osobnostnom rozvoji?

Vyrobiť šperk pre mňa zvyčajne predstavuje sústredenú prácu, výdrž a schopnosť povzniesť sa nad vec, ak sa všetko ihneď nevydarí na sto percent. Naučila som sa na túto prácu koncentrovať a mať trpezlivosť. Veci vznikajú potom oveľa jednoduchšie a s väčším potešením. Zároveň, ak má človek svoju prácu rád a tvorí sám za seba, neustále o tom premýšľa. Takže si precvičujem kreativitu aj uprostred noci, keď sa náhodne zobudím. 😊

Na ktorý z tvojich šperkov si najviac hrdá?

Myslím, že mám rada všetky. Každý ma poteší úplne najviac hneď vtedy, keď ho po prvýkrát vyrobím. S odstupom času však pre mňa každý predstavuje čosi iné. Prvé kolekcie si vážim preto, že som vobec do toho celého “išla”, pri iných zase preferujem konkrétny dizajn alebo to, že sa príjemne nosia.

metaformi_sperky_dizajn_blog_13

Čo ťa motivuje pokračovať v práci vo chvíľach, keď nejdú veci podľa tvojich predstáv?

Myšlienka, že robím, čo ma baví. A hlavne to, že Metaformi je moja značka a preto pre ňu urobím, čo je potrebné, aby bola podľa mojich predstáv – aj keď to nie je vždy úplne jednoduché. 

Aké sú spoločné charakteristiky žien, ktoré nosia tvoje šperky?

Podľa toho, ako ich vnímam ja, sú to štýlové ženy, ktoré vedia, čo chcú. 😊 A musím povedať, že naozaj takmer každá jedna, s ktorou som prišla do kontaktu, bola veľmi príjemná a zo šperkov sa tešila – či už boli pre ňu alebo ich kupovala ako darček. Neviem, či mám šťastie, alebo je to naozaj ich spoločná črta. 😊

 

Kay Konečná – Kay Konecna Studio

metaformi_sperky_dizajn_blog_17

Čo pre teba predstavujú šperky?

Radosť. Baví ma ich vyrábať a ešte viac ma baví ich nosiť. Je to prvá vec, ktorú si na seba ráno dám a posledná, ktorú odložím. Pre mňa sú prejavom tej najúprimnejšej túžby.

Ako ťa ovlpyvnila práca so šperkom v tvojom osobnostnom rozvoji?

Šperky nikdy nestratia svoju farbu, lesk ani hodnotu. V živote existuje len málo vecí, ktoré sú navždy a šperky sú jednou z nich. Naučili ma pokore.

Na ktorý z tvojich šperkov si najviac hrdá?

Vždy na ten najnovší, ale s odstupom času na všetky rovnako. Všetky šperky vyrábam ručne ja sama a ak by som mala pred sebou napríklad 10 rovnakých párov náušníc, ktoré som v priebehu roka vyrobila, tak viem presne povedať, ktorý patrí ktorému zákazníkovi. Keď máte niečo v rukách toľko hodín ako ja jeden kus šperku, zapamätáte si každú krivku, každý ťah pílkou a zmenu smeru. Rozoznám ich bez zaváhania.

metaformi_sperky_dizajn_blog_18

Čo ťa motivuje pokračovať v práci vo chvíľach, keď nejdú veci podľa tvojich predstáv?

Druhý croissant na raňajky zvykne byť moja odpoveď na všetko 🙂 Doma na ne máme vyhradenú celú zásuvku v mrazáku. Teraz vážne. Veľmi nad tým nerozmýšľam. Zlý deň je zlý deň, ale to neznamená, že som málo šikovná, snaživá, alebo schopná. Myslím, že mám celkovo vyrovnaný a uvoľnený prístup k životu. Neľutujem sa a zbytočne sa netrápim. Každý deň si pripomínam aké mám šťastie, že mám prácu, ktorú ľúbim a ktorá ma živí.

Aké sú spoločné charakteristiky žien, ktoré nosia tvoje šperky?

Že sú všetky úplne rozdielne.. Keď vyrábam šperky na zakázku, tak sa vždy rozprávame o tom, akí by moji zákaznici chceli byť. Ako vyzerá ich ideálne ja? Chcú byť odvážnejší, ráznejší, spontánnejší? Šperky, ich veľkosť, tvar a váha podvedome ovplyvňujú naše gestá, ako hýbeme rukami, alebo ukláňame hlavu. Mojou prácou je vytvoriť šperk, ktorý ich bude povzbudzovať, ale nebude im cudzí. Je to ich šperk, nepatrí mi, hoci je odo mňa. Nie je v ňom priestor na moje ego.

 

Cina Marcinková – Drevená Helena

metaformi_sperky_dizajn_blog_20

Čo pre teba predstavujú šperky?

Šperky sú pre mňa veľmi zjednodušene sentimentálna ozdoba tela.

Ako ťa ovlpyvnila práca so šperkom v tvojom osobnostnom rozvoji?

Nie som vyučená šperkárka, ale ako dizajnér som sa naučila ako sa spracuvávajú nové materiály. Fascinuje ma aj to, že pre mnohých je nákup šperku veľmi intímna záležitosť.

Na ktorý z tvojich šperkov si najviac hrdá?

Moja séria šperkov je veľmi malá a ponuka šperkov celkovo vo svete je tak obsiahla, že som rada, že sa mi podarilo vytvoriť niečo nové, funkčné a pritom stále jednoduché.

metaformi_sperky_dizajn_blog_19

Petra Arbetová – bepart

Čo ťa motivuje pokračovať v práci vo chvíľach, keď nejdú veci podľa tvojich predstáv?

Najlepšie je nemať očakávania, skôr víziu. Ak robíte pre to maximum, máločo vás zastaví, ak niečo nevyjde, motivácia sa hľadá veľmi ťažko, ale potom príde ďalší deň. 🙂 

Aké sú spoločné charakteristiky žien, ktoré nosia tvoje šperky?

Mám pocit, že veľa žien/mužov si moje šperky zaobstarali ako odmenu, napríklad za materstvo, alebo nejaký úspech… veľa z nich som nestretla osobne, ale chcela by som. 🙂

metaformi_sperky_dizajn_blog_14

Čo pre teba predstavujú šperky?

Šperk je pre mňa nositeľný objekt na telo, ktorý v sebe prenáša istú citovú hodnotu, spomienky a v neposlednom rade vkus či názor nositeľa. Aj keď sama ich veľmi nenosím, (poznáte to aj u mňa platí pravidlo „obuvníkove deti chodia bosé“) tak je to moje médium, cez ktoré tvorím.   Ako ťa ovlpyvnila práca so šperkom v tvojom osobnostnom rozvoji?   Hmm, neviem, či je to práve práca so šperkom, skôr ide o podnikanie ako také…aj keby som sa venovala inej oblasti. Práca kreatívca na voľnej nohe a v mojom prípade aj postavenie „one woman show“ v rámci značky vie veľmi posúvať na rôznych úrovňach.   Na ktorý z tvojich šperkov si najviac hrdá?   To sa asi nedá vybrať. 🙂  Všetky sú výsledkom ručnej práce a mojej veľkej energie a času. Ak by som musela špecifikovať, tak na tie, ktoré sú technologicky náročné a zároveň boli pre mňa výzvou. Z posledných kúskov by som určite vybrala jedinečný diamantový prívesok, ten mi dal veľmi zabrať. A samozrejme mojou najmilovanejšou je zatiaľ kolekcia Helén. Tá bude mať vždy špeciálne miesto v mojom srdci. metaformi_sperky_dizajn_blog_15   Čo ťa motivuje pokračovať v práci vo chvíľach, keď nejdú veci podľa tvojich predstáv?   Ja mám trochu opačné nastavenie a keď mi niečo nejde, tak ma to vyburcuje. Tak ma to nahnevá, že sa ohradím, tak to teda nie a idem plnou silou do toho, že ja to raz dám. Vlastne neskončím, až kým nie som spokojná.   Aké sú spoločné charakteristiky žien, ktoré nosia tvoje šperky?   Neviem, či to môžem generalizovať, ale domnievam sa, že sú to silné ženy s názorom, ktoré sa vo veľkej časti pohybujú v kreatívnej oblasti a majú rady dizajn. Nie často sa s nimi stretávam, keďže predaj je hlavne online, ale tak si ich predstavujem.

Join the conversation

TOP
Obľúbené
KOŠÍK 0
RECENTLY VIEWED 0